V létě přišel do Třince jako největší posila, měl nahradit Tomáše Kundrátka a stát se u Ocelářů novým obráncem číslo jedna. Úvod ročníku Jakubu Jeřábkovi ale vůbec nevyšel. Trápil se, hrál pod své možnosti, spoluhráčům nedokázal pomáhat tak, jak by sám chtěl. Od října ale obrátil list a začal dominovat. Ze dvou mínusů je plus!
Dosavadní výkony Jakuba Jeřábka by se daly rozdělit na dvě části. Před 1. říjnem a po něm. V září český zadák zasáhl do všech šesti utkání Ocelářů a neklapalo to. Trenéři si toho byli taky dobře vědomi a zareagovali, k Jeřábkovi přiřadili do obranné dvojice nového parťáka. Vše začalo fungovat, jak si v klubu malovali v létě.
V září při hře pět proti pěti odehrál Jeřábek nejvíce minut s Janem Zahradníčkem (38:14), s nimiž na ledě býval Třinec pravidelně pod tlakem (poměr 41,3 % v očekávaných gólech – ukazuje procentuální šanci, že vstřelíte branku, zbytek znamená, že ji inkasujete, tedy 58,7 %). Více než patnáct minut vyzkoušeli trenéři zkušeného reprezentanta i vedle Milana Doudery či Jana Jaroměřského. Stále to nebylo ono.
Za své výkony v září schytal kritiku i Karlis Čukste, další obránce Ocelářů. A jak kdyby trenéři byli přesvědčeni o tom, že matematické pravidlo může fungovat i na ledě. Dva mínusy v konečném součtu jsou plus.
Od října společně odehráli při hře pět proti pěti už více než 178 minut a dominantnější pár byste v celé extralize hledali jen velmi těžko. Poměr 66,7 % v očekávaných gólech je naprosto dominantní hodnota! Vynikající výkony dvojice Jeřábek-Čukste se odráží i v reálných gólech, když Třinec s nimi na ledě v této herní situaci vsítil hned devět branek a inkasoval pouze tři.
Velký rozdíl ve výkonech se pochopitelně projevuje i v Jeřábkových individuálních statistikách. Zatímco v prvních šesti utkáních nezapsal jediný bod, od prvního října si drží průměr 0,85 bodů na zápas, což je na obránce vynikající číslo!
Pravděpodobně byste při prvotním pohledu očekávali, že jednatřicetiletý bek musel ve své hře něco změnit, něco dělat jinak, když od října se najednou začalo tolik dařit.
Faktem ovšem je, že Jeřábek svoji hru příliš nezměnil, což vidíte v následující tabulce.
TABULKA
Jakub Jeřábek
Metrika září od října
Střely na branku/60 3,76 3,24
Vstupy do ofenzivní zóny/60 0,63 0,54
Výstupy z defenzivní zóny/60 7,51 7,57
Zastavené útoky soupeře/60 1,88 1,62
Podíl startů na buly v OZ oproti DZ 54,4 % 51,5 %
*Metrika/60 znamená, že je přepočtena na 60 minut hry
Největší roli hrál a hraje Jeřábkův parťák v obranné dvojici. Až Čukste pochopil, jak vhodně musí plzeňského rodáka doplňovat, aby všechno fungovalo.
Jeřábek platí za jednoho z nejspolehlivějších všestranných obránců u nás. Můžete ho nasazovat do oslabení i přesilovek a nezklame. Jedna vlastnost, kterou od bývalého hráče Montrealu či Washingtonu nelze příliš očekávat, jsou vstupy do ofenzivní zóny kluziště při hře pět proti pěti.
Abyste nechápali předchozí řádky špatně, nejde o kritiku, navíc je možné, že má i takové pokyny přímo od trenérů, aby se do ofenzivnějších výpadů nepouštěl.
Obránci, s nimiž Jeřábek nastupoval v září, jeho schopnosti nedokázali doplnit. S Čukstem je to ale jiná písnička. Lotyšský obránce zaznamenává hned 1,5 úspěšně kontrolovaných vstupů do útočné třetiny kluziště při přepočtu na 60 minut hry.
Doplňují se, výborně plní své role a Oceláři v nich rázem našli jeden vůbec z nejlepších párů v celé extralize. Poměr očekávaných gólů (66,7 %) je toho důkazem.
Skok v iSport Score
Zatímco na konci září (tedy po 6. kole) byste u Jeřábka nalezli hodnotu 5,13, se kterou patřil mezi nejhorší třetinu obránců v celé extralize, tak od října byste třineckou oporu naopak s velmi dobrou hodnotou 6,8 našli mezi nejlepší trojicí zadáků.
Rozdíl ve výkonech v uvedených obdobích je skutečně obrovský.
A v Třinci rozhodně mohou být se službami svého ostříleného zadáka spokojeni. Jeřábek se podle očekávání zařadil mezi nejlepší hráče soutěže, pokud mu forma vydrží po celý ročník, může Ocelářům hodně pomoci v jarním play off.