desdel
PREMIUM
TIPSPORT EXTRALIGA
8. listopadu 2022 • 05:00
Sparta rozhodne o trenérovi. Varaďa připravil koncepci, ve hře ale i návrat
Autor: Ondřej Kuchař, Pavel Bárta
Kdo si stoupne na ostře sledované místo a stane se novým šéfem střídačky Sparty? Rozhodne se dnes. O víkendu vedl dlouhá jednání s majitelem klubu Karlem Pražákem trenér Václav Varaďa, který podle informací deníku Sport a webu iSport.cz připravil i propracovanou koncepci práce a možných změn. Udělal dojem. Ve hře je však i velký návrat. Pražané souběžně jednají s Miloslavem Hořavou, který ovšem má jasnou podmínku...
Vedení Sparty stojí na křižovatce. Nervózně přešlapuje. Zvažuje, kterým směrem se vydat. Jedna z odboček se zdá být škrtnutá. Angažování kouče Pavla Grosse se podle posledních informací jeví spíše jako nepravděpodobné.
Zůstávají tak dvě hlavní cesty. A nutno říct, že dosti protichůdné. Jednou je návrat k tomu, co fungovalo už dříve – comeback Miloslava Hořavy. Druhou pak granát v podobě Václava Varadi. S vyhlášeným perfekcionistou a tvrdým bossem by se však nutně musel změnit styl práce v celé organizaci. První dálnice vede na sever, druhá na jih. Finální verdikt by měl padnout dnes.
Varaďa? Tvrdý, ale férový
S Varaďou jednala Sparta o víkendu. Na nedělní zápas s Pardubicemi nešel, ale lidé v Praze ho poznávali. Je to vítěz, má úspěchy, zároveň nechce, aby se mu do práce vměšovali jiní. Chtěl by mít jasně vymezené kompetence, povinnosti a pravomoci. Vyžaduje, aby každý fáral na sto procent. Udělal by si pořádek, je tvrdý, ale férový. Sedět by nechal i bratra, kdyby cítil, že na to nemá nebo nedává týmu všechno.
Jenže v tom spočívá jedno z úskalí. Varaďa má hráče zmapované, jistě si detailně rozebral taky sparťany. Věděl by, kde zasáhnout. Hned nabídl koncepci, jak dál. Třeba by mohl vyžadovat, aby Sparta rozšířila kádr a v případě potřeby bylo kam hrábnout. Jako to dělal v Třinci. Vytáhl náhradu zapracovanou do systému a změnu jste málem ani nepostřehli. Svou vizí, jasnou představou a nejvyššími ambicemi musel Varaďa zaujmout. Ale všichni z něj nadšení nejsou.
Teoreticky by velmi silný tandem mohl vzniknout spojením Varadi právě s Hořavou, jehož požadavky jsou však jiné. Podle informací Sportu je hlavní podmínkou k návratu do metropole to, že by chtěl jako svého parťáka Josefa Jandače. O jiných asistentech nechce slyšet. Právě s Jandačem se prý uznávanému stratégovi pracovalo nejlépe.
„Chci si odpočinout, věnovat se rodině, nadechnout se. Potřebuju restart. Podívám se na to seshora, naberu vítr do plachet. Musím malinko sundat nohu z plynu, polevit. Roky běží, potřebuju si odpočinout. Víc užít rodinu, kterou hokej limituje. Vždycky se tatínek upřednostňoval, teď se musí trochu upozadit. Chci být víc s dětmi, potřebují to,“ říkal letos na jaře po prohraném finále Jandač, když se loučil se Spartou.
Čtvrtý návrat?
Chtěl si dát roční pauzu, jenže teď ho kolega a přítel lanaří zpátky. Společně tým dotáhli k jedné výhře v základní části, naposledy letos ke stříbru v play off. Hořava by se do Sparty vracel v rozběhnuté sezoně už potřetí za sebou. Tentokrát by však vrtkavý kouč údajně souhlasil se smlouvou až do konce ročníku 2023/24. Nešlo by jen o krátkodobou výpomoc.
To Jandač by se do jemu předurčeného klubu vracel už počtvrté. A ani dřív to neměl snadné. Přebudovával, zachraňoval. Poprvé přišel v létě roku 2011 po nejhorší sezoně Sparty v novodobé historii, kdy nabitý tým skončil dvanáctý a namísto medailových rvaček se plácal ve skupině o udržení. S Jandačem tým další rok vyhrál základní část, ve čtvrtfinále ale padl s Kometou, pozdějším finalistou.
Další ročník začal na lavičce pražského Lva v KHL, aby se však hned v listopadu vrátil. V tu chvíli byla Sparta úplně poslední, nakonec ale pod Jandačem vyskočila na pátý flek. Zase ovšem padla ve čtvrtfinále. Potřetí se do klubu z metropole vracel v únoru 2020. Pražanům pod německým koučem Uwem Kruppem v tu chvíli patřilo třetí místo. Jenže přišel krátkodobý propad formy i výsledků a vedení před play off udělalo razantní řez. Ani Jandač však zlaté ambice nenaplnil. Nikdy.
Stejně jako po vyhazovu Kruppa vedli i po rozchodu s Pavlem Paterou a Patrikem Martincem mužstvo přechodně manažeři Petr Ton a Jaroslav Hlinka. Ten stál na střídačce už předtím. A je tam i nyní. Jsou slyšet hlasy, že to není úplně dobře. Mít u ruky nadřízeného trenérům klidu nepřidá. Pokud snad měla Hlinkova přítomnost působit jako strašák pro hráče, že jim na zátylek dýchá sportovní manažer, podle výsledků se to jednoznačně minulo účinkem.
„Měl by to být někdo, kdo se Spartou není spojený,“ řekl David Výborný, jehož klub v neděli uvedl mezi své legendy. Varaďa by si chtěl přivést své lidi a nebyl by to nikdo ze sparťanských zdrojů. Kromě Sparty měl nabídky taky ze Švýcarska. Ale chtěl do Prahy, kam to má blíž a kde by našel novou velkou výzvu. Zájem byl oboustranný, pro rudé esko by to zase byla šance se někam posunout. „Pro Spartu i český hokej by byla škoda nechat si trenéra jako Václav Varaďa utéct do zahraničí. Víc to raději nebudu rozebírat,“ řekl jeho agent Jiří Poner.
Aktuálně se tým, který před sezonou vyhlásil další titulový atak, topí na třináctém místě ligové tabulky. V extrémně našlapaném pelotonu soutěže ho však dělí jen šest bodů od pátého místa, na kterém v současnosti sedí Třinec. Právě Oceláři budou po reprezentační pauze prvním soupeřem Sparty i jejího nového kouče. Budou za týden ve středu stát na lavičce Hořava s Jandačem, nebo čeká pikantní souboj Varaďu?
Jaké jsou šance jednotlivých kandidátů?
Miloslav Hořava - 60%
61 let
aktuálně bez angažmá
poslední klub: Sparta Praha
úspěchy: mistr ligy s Litvínovem (2015), stříbro se Spartou (2022), bronz se Znojmem (2006) a Spartou (2021)
Zná prostředí
Pro Spartu by byl Hořava cestou jistoty. Už dvakrát ji dokázal nakopnout. Přidat ruku k dílu, pomoct jí z bryndy. Dobře ví, do čeho by šel. Byť už dvakrát o své vůli prchnul, teď by se nebránil návratu. Skvěle zná prostředí, naučil se vycházet s vedením. Hlavně si však hledí svého, umí skvěle dělat svou práci. Tým se od jeho posledního angažmá tolik nezměnil, Hořava by musel přehodit výhybku na loni postavenou kolej.
Srovná defenzivu
Patera, Martinec, Ton a Hlinka. Čtyři bývalí vynikající útočníci. Problém? Správně, nikdo nebyl během kariéry obránce. Hořava ano. A jaký! Několik sezon v NHL, mnoho dalších v národním týmu. Není to podmínka dobrého kouče beků, on jím však bez pochyb je. Právě v defenzivě má Sparta aktuálně jeden z hlavních problémů. Hořava je detailista. S obránci je zvyklý pracovat individuálně, cepuje je v systému i dovednostech. Do zadních řad by přinesl řád.
Nestálost
V nedávné době už se do Sparty dvakrát vrátil. Hořava v klubu končil tři poslední sezony, v prvním kole ale stál na lavičce jen jednou. Má ve zvyku odvést kvalitní lopotu, splnit úkol a zase jít o dům dál. Na jednom místě dlouho nevydrží. Do smlouvy si obvykle prosadí klauzuli, že může sám kdykoli bez udání důvodů odejít. Podpis? Jen na rok. Teď by však prý v metropoli souhlasil s kontraktem na necelé dva roky. Jeho podmínkou je však příchod Josefa Jandače.
Václav Varaďa - 35%
46 let
aktuálně bez angažmá
poslední klub: HC Oceláři Třinec
úspěchy: mistr ligy s Třincem (2019, 2021-22), stříbro s Třincem (2018)
Jasný cíl
Kromě Třince se v Česku nenajde jiný klub, který by si přál trénovat tak jako Spartu. Poslední finále v chrámu O2 areny v něm probudilo déjà vu NHL, kam třeba jednou dospěje i jako trenér. Nebo k reprezentaci. Dosud nebyl se Spartou nijak propleten, což může být jeho výhoda. Ale tým zná dokonale, má ho zmapovaný a ví, co potřebuje. Má jasnou představu, co chce, a jako tank spěje za svým cílem. Chcete titul do tří let? Tady ho máte.
Je to vítěz
Opakované recyklování trenérů-záchranářů je jen přešlapování na místě. Varaďa znamená posun, je to trenér s jasnými názory, vizí a koncepcí, kterou dokáže týmu naroubovat. Tři tituly s Třincem svědčí, že to funguje a že Varaďova cesta byla správná. Je vítěz, čtyřikrát za pět sezon u prvního týmu dovedl Oceláře do finále, v ročníku 2019/20 byl druhý po základní části, ale play off předčasně uťala pandemie. Není úplně pravda, že chce vše řídit sám. Spojení s Miloslavem Hořavou je asi sci-fi. Ale vytvořili by hodně silný tandem.
- Obavy ze změn
Jako trenér je zásadový a náročný, chce si věci dělat po svém. Ví, co by Sparta potřebovala, a nebál by se do ní sáhnout. To se každému nemusí líbit, dokonce to může vzbuzovat vzdor nebo podvědomé obavy, že budou bouchat granáty a nastanou změny. Nemusely by se týkat jen hráčů. Varaďa by si své kroky musel obhájit. Na to je připravený, ale záleží, jak rychle přinesou výsledky.
Pavel Gross - 5%
54 let
aktuálně bez angažmá
poslední klub: Adler Mannheim
úspěchy: německý titul s Wolfsburgem 2011), německý titul s Mannheimem (2019), třetí v DEL s Wolfsburgem (2012)
Má úspěch
Jako hlavní trenér získal dvakrát německý titul, sbíral medaile. Má punc úspěšného kouče, letos na jaře dostal nabídku pracovat u české reprezentace, ale nepřijal ji. Není vnímán jako cizí element a pořád v něm koluje sparťanská krev. Po příchodu z rodného Ústí nad Labem ve Spartě vyrostl pro velký hokej a v roce 1990 s ní vyhrál ligu. Třeba s Richardem Žemličkou, který v klubu vede akademii.
Pracuje jinak
Přes třicet let působí v Německu, odešel hned po stříhání drátů na západní hranici. Celou trenérskou kariéru působil v DEL, jako asistent a později hlavní kouč vystřídal Frankfurt, Wolfsburg a Mannheim, kde koncem března poprvé během své kariéry v DEL předčasně skončil. Je nezatížený vazbami a vztahy na české tůňce. Zvykl si pracovat jinak a v odlišných podmínkách. U reprezentace to moc nevadí, v klubu by mohlo. Taky tolik nezná hráče.
Dlouhá odluka
Je jako Václav Varaďa. Hodně podobný typ, jeho druhá verze. Stejně tvrdý a náročný, ale lidský a spravedlivý. Někdo se ale může cítit ohrožen. Gross navíc na rozdíl od Václava Varadi nežil v českém prostředí. Nemusel se o něj zajímat, nestudoval ho, neměl k tomu důvod. Po letech dlouhé pracovní i životní odluky se v něm neorientuje. Musel by do něj proniknout a získat si podporu, což skrývá možná úskalí.